top of page
lighthouse-1872998_1920.jpg

הסיפורים התייחסו לתחום של טיפול ושיקום כפי שהם באים לידי ביטוי בחיים יום יומים של דיירים שלנו. רוב מוחלט של אנשים המגיעים לדירות מעבר הם מכורים ואלכוהוליסטים לשעב לכן בסיפורים החלטנו להתמקד דווקה בנושא זה. בשביל להפסיק להשתמש בסמים בעדיפות הראשונה צריך לרצות, ובעדיפות השנייה - לעשות מאמץ. בטיפול עוזרים למכור למצוא תכונות חזקות ולהסתמך עליהם כדי להתפטר מהתמכרות. בשיקום מאמצים של הצוות, עובדים סוציאלים ומטופלים מתאחדים ומכוונים לשחזור אישיות, פיתוח עוצמותיו. 

ויקטור (שם בדוי), גיל: 43

>
>

הגיע לארץ בגיל 20 מאוזבקיסטן. משתמש 22 שנה בסמים קשים: עבר 2 קהילות טיפוליות, אחד בבית הסוהר. אחרי שחרור נפל שוב. היה לו 9 מאסרים, בסך הכל 17 שנה בבתי הסוהר. רוב העבירות זה גנבות, מכירת סמים ורכוש גנוב, זיוף צ'קים, רמאות. לפני 18 חודשים נכנס פעם נוספת לחצי שנה במעצר ומשהו קראה לו שם, החליט לוותר על טיפול בתחליף סם וכל הכדורים ושם נגמל מהכול.

שיצאה ממעצר, גר חודשיים ברחוב. אחרי פנה ליחידה לדרי רחוב ונכנס לדירת מעבר שלנו. במהלך הטיפול עזרו לו להבין שלפני הכל צריך להישאר נקי ולהבין מה נקודות משבר שמפעילים אותו כל פעם מחדש חזרה לסמים. הוא קיבל את עצמו עם כל העבר שלו וכמובן החליט לא להסתבך עוד פעם עם החוק. בהתחלה עשינו תוכנית השיקום. בשלב הראשון הוא עשה כל הבדיקות רפואיות בשביל ביטחון שאין לו צהבת, ואין לו איידס. בשלב השני הוא מתחיל לעבוד בחלוקת ירקות שיפשר לו לטפל בשיניים כדי להראות טוב יותר ולא להרגיש נכות. 

                                    

הוא עשה תיאוריה של נהיגה ועבר טסט (לקח לו חצי שנה). כל זמן הזה עבד בחלוקת הירקות לנזקקים בשביל להחזיר לעצמו תחושת הערך והשייכות ויכולת להסתכל בעניים של אנשים, אחרי כל הנזקים שהוא גרם לחברה. במקביל הוא התחיל תהליך של חיסול חובות דרך הסיוע משפטי. שחק בקבוצה של כדור רגל שמשקמת את דרי רחוב. כמה פעמים עשה הרצאות בבתי ספר על חיי רחוב ושימוש בסמים. בהמשך הוא קנה רכב כדי לעבוד בתור נהג בענף התרומות. במצב של היום ויקטור שומר על ניקיון, עובד בעבודה מסודרת, הקיר את בחורה ורוצה להתחתן אתה. הם השכירו את הדירה והתחילו להיות ביחד. כמובן יש בעיות הקשורות לזוגיות, אבל זה כבר קשור לחיים נורמטיבים. הוא אומר שמשפחה נותנת לו משמאות להמשיך לבנות את החיים ולהתפתח.

יש לציין כיום ויקטור מתמודד עם שלושה משימות החיים בהצלחה: הוא עובד, משתתף בחיי חברה, בונה חיים משפחתיים. מוכנות שלו להשקיה, לעבוד, לעמוד במשימות מורכבות, שאיפה להגיע למקום טוב יותר, זוכה בהערכה

איגור (שם בדוי), גיל: 38

>
>

הגיע לארץ לפני 6 שנים מרוסיה עם אשתו ובתם הקטנה. התחיל לעבוד בעבודות מזדמנות כדי לפרנס את המשפחה ולמרות כל המאמצים נקלה לקשיי הסתגלות בתור עולה חדש ולקשיים כלכליים . נכנס לחובות. אישתו עזבה אותו ולקחה את ילדה, מצב שהביא לדיכאון.  ניסע לצאת מהקשיים כלכלים ע"י גידול מריחואנה ונתפס. אחרי שלושה חודשים במעצר איגור נלקח על ידנו מבית משפט והועבר לאחד ההוסטלים למעצר בית. כיום הוא בטיפול במרכז להתמכרויות וקשר עם עובדת סוציאלית ועזרה בסיוע משפטי. במקביל אגור מצא עבודה במחסן של סופר פארם וקיבל אישור מבית משפט לעבוד במשרה חלקית.

מצב שאפשר לו לפרוס את החובות  להוצאה לפועל. עם זאת לא הצליח לחדש את הקשר עם אשתו וילדתו הקטנה למרות כל המאמצים של תוכנית הגישור. במקצוע המקורי הוא עיצוב גרפי ובזמנו הפנוי הוא מעצב את אתר האינטרנט של העמותה. החלטתו לעזוב  את עברו הפלילי נעזרת ע"י העמותה והמרכז לטיפול בהתמכרויות.  ניתן לו כל הכלים  הנחוצים כדי לפתוח דף חדש בחייו.                                   

bottom of page